Vlakem k Baltskému moři a kempování v Gdaňsku

Láká vás nízkonákladová dovolená u moře, cestování bez auta a kempování? Chcete kromě pláže poznat řadu památek, historických a turisticky atraktivních míst? Vyjeďte do Polska k Baltu.

Bílé písčité pláže Baltského moře jsou českými turisty znovu objevovány a mluví se o nich stále více. Hodí se pro rodinu s dětmi, partu přátel i pro solitéry. Na své si přijdou i cyklisté.

Přesvědčit vás může také poměrně malá vzdálenost (necelých 700 km) a příznivé ceny srovnatelné s českými poměry.

Nabízíme pár zkušeností z malé rodinné dovolené. Celkem tři osoby, osm dní, pobyt v kempu ve vlastním stanu v Gdaňsku, stravování ve vlastní režii, koupání v moři, poznávací výlety do okolí jako například do Sopot, na poloostrov Hel nebo na křižácký hrad Malbork, cesta tam i zpět vlakem.

 

Vlakem z Liberce do Gdaňska skoro až na pláž

Gdaňsk je perla Polského severu a je výbornou základnou pro koupání v moři a pro výlety do okolí. Pro dlouhé cestování se vyplatí uvažovat o vlaku. Vyhnete se prázdninovým kolonám, rozpáleným silnicím, pokocháte se ubíhající krajinou, zdřímnete si, přečtete knihu, zastavíte se po všedním shonu a přeorientujete se na prázdninový režim. Vlak je celkem pohodlnou variantou, nabízí většinou klimatizované prostory, možnost občerstvení, wi-fi a elektrickou zásuvku pro dobíjení notebooků nebo telefonů.

Cesta zabere celý den, přestupovat je nutno maximálně třikrát. Určitě lze najít i jiné trasy nebo spoje s méně přestupy.

My jsme naplánovali cestu vlakem z Liberce do Gdaňska. Cesta je poměrně přímá s minimem přestupů. Jízdenky lze zakoupit předem přes internet za výhodnější cenu. Jízdné vyšlo zhruba na 530 Kč na osobu. Vlakem jsme urazili cca za 12 hodin celkem 690 km.

Prvním 55 kilometrovým úsekem z Liberce do Szklarske Poręby vás přepraví České dráhy.

 

Po kolejích napříč Polskem

V Polsku provozuje železniční dopravu několik společností, které spolu navzájem moc nespolupracují. To zjistíte velmi brzy a vyplatí se dávat si na to pozor. Na každý vlak si totiž můžete zakoupit jízdenku jen u prodejce dané společnosti. Zorientovat se může být někdy pro cizince docela oříšek.

Jízdenky se vyplatí zakoupit předem, jsou tak až o třetinu levnější. Nákup funguje přes internet, je potřeba jen vyhledat dané spoje a zaregistrovat se do webových portálů prodejců.

Navigace na nádražích je podle systému peron (nástupiště) a tor (kolej). Přičemž na jednom nástupišti bývá více kolejí. Pro orientaci napomohou světelné panely nebo ještě lépe žluté nástěnky s přehledy odjezdů.

Na malém nádraží ve Szklarske Porębě je nutno přestoupit. Vzdálenost 159 km do Wroclavi vlak urazil za tři hodiny. Provozovatelem železnice je zde společnost Koleje Dolnoslaskie S.A. Jízdní řády a nákup jízdenek je k dispozici na webu koleo.pl.

Z Wroclavi do Gdaňska dojedete již přímým vlakem. Trasa měří 476 km a strávili jsme na ní přes 6 hodin. Zde operuje pro změnu společnost PKP Intercity. Jízdní řády včetně možnosti nákupu jízdenek najdete na webu rozklad.pkp.pl.

Užitečné aplikace

 • e-podroznik.pl – jízdní řády s možností nákupu jízdenky
 • KOLEO – jízdní řády společnosti (koleo.pl)

 

Od hlavního nádraží v Gdaňsku tramvají až do kempu nebo na pláž

Cílovou zastávkou je Gdaňsk Glowny, neboli hlavní nádraží. Když se vám podaří trefit správná podchod, můžete se dostat rovnou na zastávku tramvaje, která vás dopraví přímo k moři a ke kempu.

V podchodu v trafice si zakupte jízdenky MHD (bilety tramwajowe, cena 3,20 Zl pro dospělého). Jízdenku potom označíte ve strojku v tramvaji. S revizory jsme se setkávali skoro denně.

Na zastávce je světelný panel, na kterém najdete svůj spoj. Tím je tramvaj č. 8 nebo č. 3 směr Stogi Plaża. Cesta tramvají trvá asi 26 minut, vystupujete až na konečné.

Odtud je to cca 100 m na pláž nebo stejně daleko k recepci některého ze zdejších kempů. My jsme se rozhodli pro Camping „STOGI“ nr 2018 (www.camping-gdansk.pl), protože je nejvíce orientován na ubytování ve stanech. Ve všech kempech je současně množství karavanů a chatek.

Cena za 8 nocí pro tři osoby a stan vyšla na 550 Zl, tedy kolem 3 400 Kč. Neboli vejdete se do ceny cca 150 Kč/os./noc.

Většina plochy kempu je ukrytá ve stínu a závětří borového lesa, což oceníte zejména v horkém létě. Kemp nabízí ubytování v chatkách (nutno rezervovat se značným předstihem), ve vlastních karavanech anebo ve stanu.

Areál disponuje několika stanovišti s čistými toaletami a sprchami. Jako kuchyňku s malým posezením využijete několik přístřešků vybavených elektrickou zásuvkou, plynovým vařičem, mikrovlnkou a dřezem s pitnou vodou. Mezi stromy lze využít také některého z mnoha menších stolků s lavicemi.

Kemp je čistý, stany i osobní věci jsou zde v bezpečí, u recepce je stánek s goframi a palačinkami a kiosek s nabídkou jednoduchých jídel a nápojů s možností stravování a stolování v přístřešku s televizí. Dále je zde možnost půjčení malého grilu, ping-pongového stolu s vybavením, kulečníku nebo fotbálku.

Nejbližší samoobsluha je Lidl, kam dojdete z kempu za 10 min klidnou chůzí. Ceny jsou srovnatelné s našimi, stejně tak výběr.

Na pláž k moři dojdete za 5 minut.

Najde se i pár mínusů. Například výskyt žíznivých komárů. Po týdnu kempování budete mít stan pokrytý jakousi směsí jemného prachu či sazí pravděpodobně z hojně užívaných grilů, který dost špiní.

Negativní zkušeností bylo i několik bezesných nocí, když se nějaká parta v sousedství bez jakýchkoli skrupulí bodře, halasně až vulgárně baví po celou noc. Nepomohly ani slušné žádosti okolních obyvatel stanů a chatek, ani intervence přes recepci a zdejší ostrahu. To i přes to, že kemp deklaruje klidný a tichý prostor pro odpočinek, noční klid po 22. hodině a aktivní ostrahu. To vše ale patří k pobytu v kempu a je závislé na aktuálním složení lidí, vzájemné ohleduplnosti a nastavení hranic. Každý to může vyhodnotit po svém, pro nás je noční vřava důvod, proč napříště najít jiný kemp.

Nejbližší samoobsluha je Lidl, kam dojdete z kempu za 10 min klidnou chůzí. Ceny jsou srovnatelné s našimi, stejně tak výběr.

Pro přesuny po Gdaňsku je ideální MHD. Přehled tras a zastávek a jízdních řádů.

 

Kde je ta nejlepší pláž

Pobřeží Baltu je vlastně jedna nekonečná pláž přerušovaná pouze přístavy, ústím řek a průmyslovými komplexy.

Možná budete mít chuť jít mimo zaplněné pláže, najít tu „nejkrásnější“, kde bude méně lidí, nebo „více“ moře. Ale všechny pláže jsou nakonec tak nějak stejné.

Pláž Stogi je oficiální Gdaňská hlídaná pláž. To znamená, že v prostoru cca 300 m vytýčeném bójemi jste pod dohledem pobřežní hlídky, k dispozici jsou informace o teplotě, výšce vln a stavu vody. Samozřejmostí jsou odpadkové koše, možnost zapůjčení nebo zakoupení zástěny proti větru, lehátek, apod. Na dosah je také restaurace a několik stánků se zmrzlinou, goframi a pitím.

Voda byla čistá a teplá. Pláž je pokrytá jemným pískem, v dosahu moře lze nasbírat drobné mušle a s trochou štěstí i úlomky jantaru.

Vlevo pláž končí asi po 500 m typickým skladištěm kontejnerů. Vpravo můžete jít zhruba 5 km a otestovat jiná místa. Cestou projdete vymezenou, ale nijak neohraničenou nudistickou pláž, najdete místa, kde k pláži přiléhá les, tedy možnost poležení ve stínu.

Pláže jsou si všude podobné, proto se vyplatí zakotvit na Stogi pláži a namísto objevného či únavného putování užívat moře, slunce, relax a zmrzlinu.

 

Historické jádro města Gdaňsk

Hlavní turistickou atrakcí v Gdaňsku je historické jádro města. Královská cesta, Dlouhá ulice, patří k nejcennějším architektonickým celkům v Polsku, chlubícím se množstvím gotických, renesančních, manýristických a barokních staveb.

Je zde řada muzejních expozic o historii Gdaňska, obchodu i námořnictví, radnice s vysokou věží s vyhlídkou a zvonkohrou, která zazní každou celou hodinu.

Dvůr krále Artuše sehrál důležitou historickou roli v rozvoji obchodu. Tradičně sem smí vstoupit každý, popíjet pivo a hovořit zde jako rovný s rovným.

Královská cesta začíná u brány jménem Brama Wyżynna. Jsou to vlastně tři brány za sebou, v jedné z nich je umístěno turistické infocentrum. Projdete Dlouhou ulici a náměstí (tzv. Dlouhý trh) a za další branou (Brama Zielona) přijdete k řece Stara Motlawa. Podél řeky pokračuje Dlouhé nábřeží, kde je hlavní kotviště a nástupiště vyhlídkových lodí a lodní dopravy.

Všude na této trase je procesí lidí srovnatelné s Karlovým mostem krát tisíc. Po všech stranách je jednolitá řada kaváren, restaurací, pouličních umělců a stánků všeho druhu. Nade vším převažuje nabídka jantarových šperků.

Nepřehlédnete také gotickou Baziliku Nanebevzetí Panny Marie s monumentální 82 metrovou věží. Bazilika je nazývána „Korunou města Gdaňsk“. Svatyně má rozměry 105 x 66 metrů a má kapacitu neuvěřitelných 20 000 osob. Gdaňská svatyně je největší bazilikou postavenou z cihel na světě.

Chcete-li si lépe vychutnat krásu Starého města, vypravte se do něj brzy ráno, dokud není zaplněno turisty. Navštivte také postranní paralelní uličky, kam kupodivu z hlavní tepny odbočí málokdo. Budete překvapeni tichým klidem, krásou staveb a naleznete nespočet romantických a příjemných zákoutí, kavárniček a obchodů.

 

Lodí na prohlídku města nebo na výlet

Gdaňsk leží na řece Visle, která je několika kanály propojena s mořem. Hojně využívanou turistickou atrakcí v Gdaňku je plavba lodí.

Levnější alternativa je tzv. vodní tramvaj. Neobvyklý název trochu klame, nejde o elektrifikovanou lodní dopravu, ale součást městské hromadné dopravy. V provozu jsou dvě linky, které se pomalým tempem plaví na vnitřních vodách Gdaňsku (schema trasy).

 • Linia F5: Żabi Kruk – Westerplatte – Brzeźno
 • Linia F6: Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa – Sobieszewo

Jedná se o nízkou loď s omezenou kapacitou s možností převážet i kola. Kdo dřív přijde, ten se vejde, ale nestává se, že by se někdo nevešel. Jízdenky zakoupíte přímo na lodi při vstupu. Vodní tramvaj má na své trase více zastávek. Nastoupit a vystoupit můžete kdekoli, ze jednu jízdu ale vždy zaplatíte 10 Zl za dospělou osobu.

Vodní tramvaj poskytne z vodní strany úplně jiný pohled na Gdaňsk a stojí to za to. Míjíte bývalé loděnice, doky, kotviště, lány jeřábů, sklady materiálu všeho druhu. Ukotvené obrovské průmyslové, nákladní i osobní lodě jsou zážitkem.

Dražší alternativou k lodní plavbě jsou lodě společnosti Żegluga. Jedná se o větší lodě, které částečně kopírují trasu vodní tramvaje, ale vyplouvají na moře do Gdaňského zálivu. Za jednu plavbu zde zaplatíte 30 – 40 Zl za dospělého a můžete se vypravit na poloostrov Hel, do Sopot nebo Gdyně.

Můžete využít také vyhlídkových plaveb třeba na replikách starých pirátských korábů.

Každá společnost má své vlastní kotviště, nástupiště a prodej jízdenek. Společnost Żegluga má navíc zvláštní nástupiště pro plavby v rámci města a pro plavby mimo město (např. Hel), které jsou od sebe vzdáleny 300 m.

V centru Gdaňska všechny najdete na Dlouhém nábřeží a musíte chvíli hledat, než objevíte pokladnu-nástupiště pro zvolený druh plavby.

 

Tipy na výlety a největší atrakce

 • Park a katedrála Oliwa – proslulé varhany, které si vychutnáte během konání mše. Přiblížíte se tramvají č. 2 nebo č. 12 od hlavního nádraží. Mapa
 • Westerplatte – nejsevernější výběžek Gdaňska. Na tomto místě 1. září 1939 ve 4:45 německá válečná loď Schleswig-Holstein začala ostřelovat polské vojenské tranzitní skladiště. Tento útok je považován za začátek druhé světové války. Nejlépe se sem dopravíte vodní tramvají. Památník padlým a hold vojákům, kteří zde celý týden vzdorovali útoku. Informační tabule o průběhu válečných událostí, prohlídka zbytků opevnění.
 • Malbork – křižácký hrad, největší gotická stvba z cihel na světě (Vstupné 40 Zl; údajně je možné zakoupit za stejnou cenu sdružené vstupné na více okolních hradů) / mapa, info; vlakem 40 min z hlavního nádraží, jízdenka 12 Zl/os.
 • Sztum – křižácký hrad, mapa
 • Kwidzyn – křižácký hrad, mapa
 • Poloostrov Hel – 35 km dlouhá „kosa“. Lodí nebo vlakem se dopravíte až na konec poloostrova. Navigace vás dovede na nejzazší výběžek, ale také ke zdejšímu majáku, z něhož je daleký výhled. Jsou zde pláže, možnost koupání, přístav, chovná stanice (fokarium), kde se starají o zraněné tuleně.
 • Sopoty – turistické letovisko, lázeňská promenáda vás dovede na pobřeží k nejdelším molu sahajícímu cca 500 m do moře.
 • Jantar – polsky bursztyn, nebo bałtyckie złoto, zdejší všudypřítomný fenomén. Největší naleziště nejkvalitnějšího jantaru je právě zde, na pobřeží Baltu. S trochou štěstí si můžete malé i větší úlomky těchto magických fosilií nasbírat na pobřeží. Za návštěvu stojí některé muzeum, například v Gdaňsku „Gdańskie Muzeum Bursztynu“ jej najdete ve vězeňské věži, která je součástí brány Brama Wyżynna otvírající Královskou cestu. Muzeum jantaru můžete navštívit také na hradě Malbork. Dozvíte se o původu jantaru, pokocháte se přírodními nálezy velkých formátů, ale také umělecky zpracovaným jantarem v nejrůzněších podobách. Fascinující je tzv. inkluze – části pravěkých rostlin nebo hmyz zalitý v jantaru.

 

Železniční doprava

Několik odkazů na společností zajišťujících železniční dopravu. O problematice vlaků už byla řeč výše. Vyznejte se v tom sami 🙂 Kdo hledá, snadno najde. Pravidlo je:

 • pro delší trasy prozkoumat dopravce a zakoupit jízdenku online,
 • pro místní dopravu a příměstské vlaky netřeba moc řešit. Vlaky jedou každou chvíli, stačí jen najít správný směr, nastoupit a zakoupit jízdenku u průvodčího v prvním vagonu.

Odkazy