Zážitek? Zásah do černého.

Zážitek je událost, kterou si člověk pamatuje delší dobu. Zážitky obvykle tvoří základ osobních vzpomínek, jsou úzce propojeny s nějakou emocí, ať už kladnou, zápornou nebo i zcela neutrální. Vyšší schopnosti lidské paměti vstřebávat informace jejichž vnímání je provázeno intenzivní emocí využívá například zážitková pedagogika. Mezi běžné zážitky patří třeba dojmy spojené s cestováním, turistikou, sportováním, emoce spojené s první velkou láskou, s narozením dítěte, s úmrtím blízké osoby, zážitky získané během školní docházky, určité akce, setkání a podobně.

Zážitek je most

Zážitek je autentický vjem, otisk, dojem, bezprostřední zkušenost. Zážitek je most, který buduje a upevňuje vztahy mezi lidmi. Zážitky jsou pojítka v rodinných vazbách, působí jako stabilizátor v dynamickém vztahu rodič – dítě. Nemohou být nahrazeny materiálním dostatkem nebo virtuálními náhražkami.

Od starověku jsou zážitky spojovány také s duchovní zkušeností, mystikou. Bezprostřední a osobního setkání s božským, zkušenost hlubokého tajemství, jež se nedá přímo vyjádřit slovy, různé cesty, jak takovou zkušenost získat. Současná honba za zážitky všeho druhu a hektická nabídka zážitkových agentur svědčí o tom, že jedna člověčí stránka v přesycené materialistické civilizaci hladoví. Zážitek jako vědecký popis duchovní podvýživy a intuitivní snaha o vytržení nebo vybočení z účelové každodennosti, k prožitkům zklidnění, hloubky a celistvosti.

„Šťastné vzpomínky vás nikdy neomrzí, zato věci ano,“
Ryan Howell, psycholog, San Francisco State University

Kam za zážitkem?

Jízda ve Ferrari, romantický víkend nebo let balónem je dárek, kterým se do vzpomínek určitě zapíšete. Mnohdy má ale stejnou sílu i docela malý výlet na místo z dětství, závan dávné vůně, píseň nebo trochu času, který někomu věnujeme.

Největší přehled nabídky zážitků včetně cen, zákaznických recenzí a statistik žádanosti najdete například na webu Heureka.cz.