7 informací o kouření. Konec kouření v Čechách?

Na světě je přes 1,3 miliardy kuřáků.

V důsledku kouření každou hodinu průměrně umírá 560 lidí. V Česku kouří kolem 2 300 000 lidí, což je čtvrtina obyvatel. Za rok se v ČR vykouří 20 miliard cigaret. Stát ročně vybere na spotřební dani a DPH za cigarety cca 50 miliard Kč, ale náklady na léčbu kuřáků činí přibližně 80 miliard Kč. Uvádí se, že 70 % dospělých kuřáků by chtělo přestat kouřit. Více než polovina z nich neúspěšně zkusí každý rok přestat.

Jaká je historie tabáku a kouření?

Evropa se s tabákem seznámila po objevení Ameriky. Původně byl tabák součástí náboženských obřadů a rituálů. Kryštof Kolumbus pozoroval původní obyvatele, jak tabák kouří zabalený do tabákového listu nebo pomocí trubiček zvaných „tobago“. Během následujících let námořníci a diplomaté rozšířili dýmky a doutníky po celé Evropě. Paradoxem je, že kouření se zprvu využívalo k léčebným účelům – například při bolení zubů či migréně. Jean Nicot, francouzský vyslanec v Portugalsku, dal jméno nikotinu díky svému nadšenému propagování tabáku.

Kdo vymyslel cigaretu?

Formu moderní cigarety údajně začali jako první používat žebráci v Seville. Balili nasbírané kousky tabáku do papírku. Zlom v rozvoji epidemie kouření pak nastal na konci 19. století, kdy byly do ulic zavedeny automaty na cigarety. Tabák se tak stal přístupnějším. K rozšíření tabáku vedl i volný příděl cigaret vojákům v obou světových válkách. Během šedesátých let se kouření stalo vizuálně-společenskou záležitostí, když se objevovali kuřáci v médiích, moderátoři kouřili v hlavních TV pořadech a celebrity s cigaretou dělali medvědí službu tabákovému průmyslu.

Historie světa je historie zákazů kouření

Postupně prošlo kouření tabáku nejrůznějšími zákazy. Za vlády papeže Urbana VII. byl vyhlášen světově první známý zákaz kouření na veřejných místech (1590), pohrozil vyloučením z církve každému, kdo „užije tabáku v krytém přístřešku nebo uvnitř kostela. Nezáleželo na tom, zda jej bude žvýkat, kouřit, mít v dýmce nebo požívat nosem ve formě prášku“. Například v Rusku byly za kouření takové tresty jako useknutí nosu nebo rozseknutí horního rtu tak, aby už postižený nemohl nikdy kouřit.

Byznys nebo zdraví?

V druhé polovině 20. století, když byly ukázány výzkumné studie o nebezpečnosti pasivního kouření pro veřejnost, tak tabákové společnosti odstartovaly „zdvořilou informační“ kampaň. Ze strachu o ztráty příjmu tento průmysl vytvořil mediální a legislativní program, který se zaměřil na „přizpůsobení“. Byla povzbuzována tolerance a zdvořilost jako cesta k uklidnění zvýšeného napětí mezi kuřáky a lidmi okolo. Státy USA byly povzbuzovány prosadit zákony nařizující oddělené nekuřácké sekce. Tabákové společnosti velmi sofistikovaně a agresivně nabízejí a propagují produkty, které navozují svým uživatelům závislost. Nepřímo zaměřují reklamu i na mládež, mladé dospělé a trvale a dlouhodobě matou veřejnost ohledně skutečných rizik spojených s kouřením.

Kdy se stal z kouření nebezpečný zlozvyk?

V roce 1950 je publikován první odborný článek dávající tento zlozvyk do souvislosti s rakovinou plic.

Protikuřácký zákon

Ve světě je možno zaznamenat určitý trend, který obrací kartu. Například více než 15 miliard kanadských dolarů (300 miliard Kč) má podle rozhodnutí nejvyššího soudu kanadské provincie Quebec zaplatit trojice tabákových koncernů svým zákazníkům za poškození jejich zdraví v důsledku kouření. A co u nás?“Jsem kuřák, ale velmi rád to podpořím. I proto, že v zemích, kde takový zákon platí, se mi daří s tímto mým zlozvykem lépe bojovat,“ řekl ministr obrany a herec Martin Stropnický.

V těchto dnech mají poslanci na stole novelu zákona, který se pokouší o změnu, již se politikům nedaří prosadit patnáct let. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který s novelou přichází, již v emotivní atmosféře slevuje a dělá ústupky. Ve vládě měla být Němečkova předloha už v lednu, teď má podle ministra termín 3. června. Kouření v restauracích chce zakázat ČSSD i ANO. Ani jedna strana však nepodporuje návrh té druhé. A tak se zákaz odkládá. Poslanci, mezi kterými je podle letošního průzkumu MF DNES výrazná většina pro zákaz kouření, tak nakonec paradoxně nemusí schválit z obou protikuřáckých zákonů ani jeden. Navzdory skutečnosti, že kouření je široce tolerováno, vzbuzuje každá navržená změna mnoho vášnivých diskusí. Ve hře jsou kuřáci, restauratéři a kavárníci, tabákové společnosti s jejich lobbisty a v neposlední řadě kuřáci v řadách samotných poslanců a politické reprezentace. Jsou však slyšet nekuřáci, kteří jsou nuceni tolerovat a sdílet životní prostředí s mnohdy bezohlednými kuřáky? Uvidíme, kam se posuneme. Prozatím se podívejte na ilustrativní seznam zákazů kouření ve světě.